ARBES pomáhá řídit zdravotnictví ve Středočeském kraji

Krajský úřad Středočeského kraje zavedl manažerský informační systém ARBES Hospital BI, který sjednocuje a zjednodušuje konsolidační reporting, čímž napomáhá celkovému zefektivnění ekonomického řízení všech krajských zdravotnických zařízení.  Celé řešení je založené na platformě Oracle a jeho implementaci realizovala během několika málo týdnů společnost ARBES Technologies, významný český dodavatel informačních a manažerských systémů pro oblast zdravotnictví a finančnictví.

K hlavním důvodům, proč se Krajský úřad Středočeského kraje rozhodl pro zavedení moderního manažerského informačního systému pro řízení všech svých zdravotnických zařízení, patřila především nejednotnost účetních osnov, metodik, organizačních struktur, definic klíčových ukazatelů a reportovacích procesů. Zdravotnická zařízení připravovala reporty pro kraj ručně a v nepravidelných intervalech. Data přitom získávala z více než 25 provozních systémů, což mělo za následek vysokou chybovost a časovou náročnost. Mimo to s sebou tento způsob řízení nesl i vysoké kapacitní nároky na IT, ekonomická oddělení a dodavatele systémů.

Centralizace řízení zdravotnických zařízení a jejich datová integrace

Primárním cílem projektu byla integrace a centralizace ekonomických, medicínských, lékárenských, personálních a technicko – provozních systémů všech pěti krajských zdravotnických zařízeních do jedné konsolidované datové struktury. Došlo ke sjednocení účetních osnov, alokačních a účetních metodik, reportovacích procesů, organizačních struktur a všech výstupů nemocnic. Konzultanti společnosti ARBES Technologies rovněž zajistili automatizované datové přenosy ze všech primárních systémů a připravili komfortní uživatelské výstupy pomocí nástroje Oracle Business Intelligence.

Výhody pro zřizovatele i jednotlivá zařízení

Hlavním přínosem zavedení manažerského informačního systému ve zdravotnických zařízeních Středočeského kraje se stala centralizace a automatizace zpracování vstupních dat a aktualizace požadovaných krajských výstupů. Krajskému úřadu jako zřizovateli projekt přinesl široké možnosti sledování, plánování, kontrolování a především porovnávání výkonnosti jednotlivých zdravotnických zařízení. Jak zřizovatel, tak i management jednotlivých subjektů, mohou nyní snadno porovnávat výkonnost a produktivitu jednotlivých hospodářských středisek, primariátů či odborností. Jednoduše dokáží odhalit například nadprodukci některých výkonů či neefektivní využití akutních lůžek. Celé řešení navíc obsahuje sledování a kontrolu regulačních mechanismů vyplývajících z aktuálně platné úhradové vyhlášky a dodržování limitů vyplývajících z individuálních smluvních vztahů mezi zdravotnickými zařízeními a zdravotními pojišťovnami. To vše zajistí Středočeskému kraji nemalé úspory, o čemž svědčí i skutečnost, že návratnost investice do celého řešení nepřesáhne 2 roky.

„Z dlouhodobého pohledu je možné očekávat daleko větší přínos ve snížení neefektivně spotřebovaných finančních prostředků a ve zvýšení výnosů, a to díky optimalizaci hospodaření zdravotnických zařízení. Tento přínos je velmi těžko měřitelný, ale zajisté bude dosahovat řádů milionů korun ročně pro každé zdravotnické zařízení zapojené do projektu,“ řekl k tomu Tomáš Denemark, ředitel divize ekonomických a finančních systémů ARBES Technologies. „Myslím si, že se nám v rámci tohoto projektu podařilo vytvořit užitečný produkt, který svými univerzálními rysy může být velmi nápomocný také při řešení otázek efektivního řízení ostatních zdravotnických zařízení v rámci České republiky,“ dodal.

IT projekt roku

O mimořádném významu projektu svědčí také to, že postoupil do finále v soutěži IT projekt roku 2012, kterou každoročně pořádá Česká asociace manažerů úseků informačních technologií (CACIO).